Mutlu Hizmet Hattı : 444 5 495 / Hızlı Mesaj
Ara

Türk İslam Düşüncesinde Muhyiddin İbn'ül Arabi - Kazım Yıldırım (Kâzım Yıldırım)

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Türk İslam Düşüncesinde Muhyiddin İbn'ül Arabi - Kazım Yıldırım (Kâzım Yıldırım) Açıklaması

Muhyiddin İbn'ül Arabi (1165-1240)'nin hayatını ve düşüncelerini ortaya koyan bu çalışma, Prof. Dr. Nihat Keklik'in yönetiminde hazırlanmış doktora tezinden üretilmiştir.

İbn'ül Arabi, Türk-İslam filozoflarından en önemlilerindendir. Fikir hayatını üç bölümde incelemek mümkündür: Birincisi yetiştiği çevredir; ikincisi etkilendiği düşünürlerdir. Üçüncüsü ise yol gösterici özelliğidir.

Araştırmalarımızda sadece onun sistemi üzerinde durmakla yetinmeyerek şahsen etkilendiği Gazzali ile Sühreverdi'nin ve ayrıca ondan etkilenen Sadreddin Konevi ile Mevlana'nın fikirleri (konularımızla ilgileri açısından) zikredilmiştir. Okuyucu, kitabı okuduğu zaman İbn'ül Arabi'nin görüş itibarı ile bu düşünürlerden ayrıldığı ve birleştiği yönleri bir arada öğrenme imkanını bulacaktır. Bu açıdan kitabın en önemli özelliklerinden birisi de İbn'ül Arabi'nin düşünceleri ele alınırken diğer düşünürlerle olan (Doğulu veya Batılı) ilişkisinin gözler önüne serilmesidir. Bilindiği üzere İbn'ül Arabi, mistik (tasavvuf) görüşe sahiptir. Kitapta bu konu detaylarıyla anlatılırken okuyucu, çoğu kaynakta rastlanmayan İbn'ül Arabi'nin zihin ve ruh yapısı hakkında etraflı ve bilimsel olarak bilgilenecektir.

Eserde, okuyucu ayrıca İbn'ül Arabi'nin insan, insan-ı kamil, kozmoloji hakkında görüşlerini anlaşılır bir dille heyecanla takip edecektir.
(Arka Kapak)
Yazar: Kazım Yıldırım (Kâzım Yıldırım)
Yayın Evi: H Yayınları
Boyut: 14.0x21.0
Format: Kitap
Kalite: 2. Hamur Ciltsiz
Sayfa: 232
ISBN: 9786054042180
Sizin yorumlarınız bizim için değerli. Yapacağınız yorumlarla, bu ürünü almak isteyenleri doğru yönlendirmiş olun.
(0) Yorum