Mutlu Hizmet Hattı : 444 5 495 / Hızlı Mesaj
Ara
Bu Kategorideki Diğer Markalar

Tesbihane Kazaz Püsküllü Sarı Renk Sıkma Kehribar Tesbih (RTBVXCV)

Ücretsiz Kargo
Fiyat
305,49 TL
İndirimli Fiyat
213,90 TL
30
Kazancınız
91,59 TL


Tesbihane Kazaz Püsküllü Sarı Renk Sıkma Kehribar Tesbih (RTBVXCV) Açıklaması
SARI RENK SIKMA KEHRİBAR TESBİH

Ürün : Sıkma Kehribar 
Toplam Uzunluk  : 30 cm 
İmameden Uzunluk : 15,5 cm
Tane Ebadı  : 9 * 5 mm 


Sıkma Kehribar Nedir?

Kehribar tesbihler, sıkma kehribar ve damla kehribar olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Sıkma kehribar yaygın inanışın aksine kehribar tozlarının yeniden işlenmesi sonucu elde edilen bir kehribar türü değildir. Sıkma kehribar, birçok maddenin etkileşime girmesi ile üretilen özel bir taştır ve bu taşın üretimi ilk olarak 1700′lü yılların başında gerçekleştirilmiştir. Sıkma kehribarın ilk olarak ampul duyularında kullanılmak üzere üretilmiş olsa da daha sonra takı sektöründe kullanılmaya başlanmıştır. Ancak 2. dünya savaşının sona ermesinin ardından sıkma kehribarın renk değiştirmesi nedeni ile yoğun şikayetlerin gelmesinin ardından sıkma kehribar üretimi sona erdirilmiştir. Ancak üretimin sonlandırılması ile beraber sıkma kehribar formülü de tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolmuştur. Bu nedenle sıkma kehribarın değeri de son derece pahalıdır. Sıkma kehribar özellikle de Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine damga vurmuş ve ünlü tesbih ustaları tarafından tesbih modelleri üretiminde kullanılmıştır.
Kehribar tesbihin zamanla renk değiştirmesi tesbih çeken kişilerin en çok hoşuna giden özelliktir.
Gerçek Kehribar Kadar Değerli

Sıkma kehribarın formülünün yok olması bir daha üretilememesine neden olduğu için sıkma kehribar da en az gerçek kehribar kadar değerlenmiştir. Değerinin artması nedeni ile yeniden üretilmeye çalışılsa da üretilen hiç bir yeni sıkma kehribar örneği tarihteki kadar başarılı olmamıştır. Sıkma kehribarın en çok sevilen türü Osmanlı Sıkma Kehribarı olarak isimlendirilen türüdür. Bu türün sıkma kehribardan tek farkı Osmanlı zamanında Osmanlı topraklarında yaşayan ustalar tarafından işlenmiş olmasıdır. Sıkma kehribar da damla kehribar taşının özelliklerini gösterir ve tıpkı ateşe tutulduğunda keskin bir çam kokusu yayar.
Kehribar tesbihin gerçekleşiği bu nedenle sadece uzmanlar tarafından anlaşılmaktadır. Osmanlı sıkma kehribar tesbihler günümüzde en az gerçek kehribar tesbihler kadar değerli bulunmakta ve tesbih koleksiyonerleri tarafından yüksek ücretler ödenerek satın alınmaktadır. Sıkma kehribar için günümüzde üretilen ve gerçek anlamda kehribar tozlarının preslenmesi sonucu elde edilen ucuz tesbih seçenekleri de bulunmaktadır.
Sıkma kehribar fiyatları bu nedenle satın aldığınız tesbihin gerçekliği konusunda size ilk etapta fikir verebilecek en önemli veri olacaktır.

Diğer Özellikler
 • Maden
  --
 • Marka
  Tesbihane
 • Tane (Habbe)
  Kehribar
 • Tesbih Türleri
  Fosil
Sizin yorumlarınız bizim için değerli. Yapacağınız yorumlarla, bu ürünü almak isteyenleri doğru yönlendirmiş olun.
(0) Yorum