Mutlu Hizmet Hattı : 444 5 495 / Hızlı Mesaj
Ara

Tarsus’un Kırmızı Kilimleri

Ürün geçici olarak temin edilememektedir


Tarsus’un Kırmızı Kilimleri Açıklaması"Tarsus’un Kırmız Kilimleri" kitabını benim de bir dönem okuduğum Tarsus Amerikan Kolejlilerin internet grubundaki yazışmalar sırasında fark etmiştim. Kitabın yazarı Helen Davenport Gibbons, 1908 yılında genç bir kadın olarak Tarsus Amerikan Koleji’ne öğretmen olarak gelmiştir. İlk çocuğunuda orada doğurmuştu.

Helen Davenport isminden yola çıkarak, internette yaptığım aramaların sonucunda elinizdeki kitaba ulaştım. Yurtdışındaki ermeniler bu kitabı internete yüklemişlerdi. Onların belkide yüz yıl önce bildiği gerçeği ben bir Tarsuslu olarak bu kitapla öğrenmiştim.

Gibbons’un kitabında Tarsus’un Pazar yerinde konuşulan dillerin çokluğu anlatılıyor. Örneğin rumlar ne olmuşlardı? Gritliler onların yerinemi gelmişlerdi? Şehir merkezindeki güzel taş evler kimlerden kalmıştı?

Talat Paşa’nın defterine göre 1915 Tehcirinden önce kilise kayıtlarına göre Tarsus’un da içinde yer aldığı Adana vilayatinde 51.723 Ermeni yaşıyordu. Talat Paşa’ya göre bu sayılara kayıtlı bulunmayanların yüzde 30 civarında olduğu tahmin ediliyor. O zaman Adana vilayetindeki Ermeni nüfusunun 67 bin civarında olduğunu söyleyebiliriz.
-Oral Çalışlar-
Eser sahibi adı: Helen Davenport Gibbons
Katkıda bulunan kişi adı: Atilla Tuygan
Katkıda bulunan kişi rolü adı: Çevirmen
Kategori adı: Politika Siyaset
Kategori adı: Azınlıklar, Etnik Sorunlar
Basım tarihi ay bilgisi: 2009
Sayfa sayısı: 125
Ağırlık bilgisi (gram): 107.00
En bilgisi (cm): 13.50
Cilt tipi adı: Ciltsiz
Kağıt cinsi adı: 2. Hamur
Basım dili: Türkçe
Sizin yorumlarınız bizim için değerli. Yapacağınız yorumlarla, bu ürünü almak isteyenleri doğru yönlendirmiş olun.
(0) Yorum