Mutlu Hizmet Hattı : 444 5 495 / Hızlı Mesaj
Ara
Bu Kategorideki Diğer Markalar

Jasic ARC180PFC İnverter Kaynak Makinesi 180Ah

Ücretsiz Kargo

  • İnvertör Kaynak Mak. Tipi
Detaylı özellikler için tıklayın.
Fiyat
1.216,09 TL

Jasic ARC180PFC İnverter Kaynak Makinesi 180Ah Açıklaması


Jasic ARC180PFC İnverter Kaynak Makinesi 180Ah


JASIC ARC 180 PFC -MMA Kaynak Makinesi 180 Amp.1 x 230V180A - %3010 - 180A 8 kVA 6,5 kg Kaynak Yöntemi MMA (Örtülü Elektrot Kaynagı) TIG DC (Lift ark ile baslangıç)Çantalı Kit Içerigi Elektrod pensesi ve kablosu (25 mm2 Kablo 3 m TSK 50) Sase pensesi ve kablosu (25 mm2 Kablo 3 m TSK 50)

 

PFC NEDİR?

 

Her geçen gün ağırlaşan rekabet koşulları nedeniyle maliyetlerin kontrolü, üreticiler için daha çok önem kazanmaktadır. Hiç süphesiz üretim maliyetlerinin azaltılması için enerjinin verimli kullanımı ile daha az enerji tüketen makine ve ekipmanlar da daha çok tercih edilmektedir. Normalde şebeke veya jeneratörlerden elektrik enerjisi “alternatif akım (AC)” olarak elde edilir ve bu AC akımın frekansı 50 Hz’dir. Fakat teknolojinin gelişmesi ve elektronik cihazların daha çok hayatımıza girmesi ile yarı iletken ürünler (diyot, tristör, transistör, MOSFET, IGBT, vb.) cihazlarda daha çok kullanılmaya başlamıştır.

Yarı iletken elemanlar, şebeke gerilimindeki dalganın şeklinde bozulmalar meydana getirirler. Teknik dilde bunun ifadesi ise, “artık dalganın şeklinin sinüs olmaması ve harmoniklerin oluşmasıdır”. Kaynak makinelerinde de yarı iletken devre elemanları kullanıldığı için şebekeden çekilen akımda yine bozulmalar (harmonikler) oluşur. Harmonikli akımlar, sistemin analizi sonrasında ya uygun bir filtre (kompanzasyon) veya aktif PFC tekniğiyle azaltılabilir. Elektrikli makineler, şebekeden görünür güç olarak adlandırılan gücü çeker. Görünür güç, makinanın iş yapmak için kullandığı Aktif Güç ile kullanılmayan, şebekede kirliliğe neden olan reaktif gücün toplamından oluşur. Yani, tüketicilerin elektrik faturalarına, kullandıkları ‘’aktif güç’’ bedeliyle birlikte, kullanmadıkları ama şebekeden çektikleri Reaktif Güç Bedeli de yansır. Dolayısıyla, kullanılmayan elektriğin de parası ödenir.
Tüketicinin, ihtiyacı olan enerjiden fazlasını çekmesi kanun ve yönetmeliklerle sınırlandırılmış, bunun için bazı önlemler getirilmiştir. Bu önlemlerin en önemlisi de; tüketicilerin işletmelerindeki makineler harmonikli akım çekiyorsa kompanzasyon sistemi kurmak zorunda olmalarıdır. Tüketicinin işletmesinde uygun kompanzasyon sistemi bulunmuyor ise, harmonikler nedeniyle reaktif enerji/gücün miktarı yüksek olur. Sonuçta, kullanılan aktif enerji bedelinin yanı sıra kullanılmayan ve altyapı maliyetlerini arttıran fazla enerji (reaktif) kadar ceza ödenmektedir.

Yukarıda açıklanan teoriyi, bir kaynak makinesi örneğine uygularsak aşağıdaki çarpıcı sonuçlar elde edilmektedir. PFC teknolojisinin kullanılan kaynak makinesinde, Reaktif Güç yaklaşık % 86, ihtiyaç duyulan Görünür Güç ise % 30 azalmaktadır.

Diğer Özellikler
  • Tipi
    İnvertör Kaynak Mak.
  • Marka
    Jasic
Sizin yorumlarınız bizim için değerli. Yapacağınız yorumlarla, bu ürünü almak isteyenleri doğru yönlendirmiş olun.
(0) Yorum